Jak podłączyć gramofon do soundbara?
Spis treści:
Podpięcie gramofonu do belki dźwiękowej, czyli inaczej soundbara, wydaje się być wyzwaniem. Mimo to, korzystając z kilku przydatnych wskazówek, każdy poradzi sobie z tą czynnością. Jeśli chcesz podjąć się tego zadania, zacznij od przeczytania instrukcji obsługi – zarówno gramofony retro, jak i te bardziej współczesne urządzenia stawiają przed użytkownikiem pewne wymagania. Nie powinieneś pomijać tego punktu, ponieważ możesz niechcący uszkodzić sprzęt. Jeśli z zaleceń nie wynikają żadne przeciwwskazania, czas przystąpić do pracy.
Polecane gramofony
W jaki sposób podłączyć gramofon do soundbara?
Bardzo istotną rzeczą, o której musisz bezwzględnie pamiętać, są różnice w komunikatach emitowanych przez gramofony i soundbary. Wszystkie nowoczesne warianty tych sprzętów nadają tak zwany sygnał liniowy – ten nadawany przez konkretny model soundbara może być nawet 100 razy silniejszy od wytwarzanego na przykład przez gramofony Lenco przy użyciu igły. Gdy połączysz je bezpośrednio, jakość dźwięku będzie bardzo słaba ze względu na znaczną różnicę w intensywności wysyłania informacji. Żeby to zmienić, należy przekonwertować tak zwany sygnał phono na liniowy.
Jeśli chcesz prawidłowo i bez większych utrudnień podłączyć gramofon do soundbara, musisz użyć przedwzmacniacza. Gramofony retro zazwyczaj nie mają go wbudowanego i niestety trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenie, które pozwoli zmienić sygnał emitowany przez sprzęt. Nowsze modele, takie jak gramofon z przedwzmacniaczem Denon, zaopatrzone są w nowoczesne rozwiązania, a ponadto pozwalają między innymi na digitalizację płyt winylowych w formatach MP3 lub WAV, co znacznie zwiększa możliwości tego sprzętu.
Na co zwrócić uwagę, podłączając gramofon do soundbara?
Może okazać się, że gramofon Pioneer lub inny stojący na Twojej półce adapter nie ma funkcji konwertowania, ale Twój soundbar ją ma. Jeżeli tak jest, to powinno znajdować się na nim informujące o tym oznaczenie – może oszczędzić Ci to niepotrzebnego wydatku. Jeśli wszystko już dopasowałeś i oba urządzenia nadają te same sygnały, wystarczy połączyć je kablem. Gdy korzystasz z dodatkowego przedwzmacniacza, nie podpinaj sprzętów bezpośrednio do siebie, tylko do umieszczonych na nim opisanych wejść.
Większość dostępnych obecnie na rynku urządzeń elektronicznych zaopatrzono w wejścia typu USB. Rzadziej można znaleźć także złącza HDMI. W przypadku, gdy parowanie wszystkiego za pomocą kabli i dobieranie odpowiednich końcówek wydaje Ci się zbyt skomplikowane, warto, żebyś rozważył zakup takiego sprzętu, jakim jest gramofon Bluetooth – pozwala on bowiem na nawiązanie bezprzewodowego połączenia z soundbarem. Jest to ciekawa i łatwa w obsłudze alternatywa.
Zecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na dodatkowe opcje i dane techniczne swojego urządzenia. Może okazać się, że sprzęt, którym dysponujesz, emituje dźwięk w świetnej jakości – tak, jak na przykład gramofon Pioneer. W tym przypadku soundbar służyłby jedynie zwiększeniu głośności odtwarzanego nagrania, bo 3-fazowy silnik, będący na wyposażeniu niektórych modeli tej marki, skutecznie redukowałby wszelkie deformacje sygnału. Zanim więc zrealizujesz dowolny zakup czy połączysz ze sobą sprzęty, upewnij się, że wybrane urządzenia są ze sobą kompatybilne.
Jakie korzyści daje podłączenie gramofonu do soundbara?
Najważniejszą korzyścią wynikającą z podłączenia sprzętu typu gramofon Denon czy Dual do soundbara jest przede wszystkim lepsza jakość emitowanego dźwięku. Ten prosty zabieg pozwala również na cieszenie się dużo głośniejszą muzyką. Możesz być dzięki temu pewien, że swoje ulubione piosenki usłyszysz w każdej części domu, a winyle nie ulegną zniszczeniu. Dodatkowo dobre dopasowanie sprzętów przyczynia się do redukcji szumów i zakłóceń, które czasem można wychwycić podczas korzystania z gramofonu.
Soundbar nie zajmuje dużo miejsca – to kompaktowe urządzenie można bez trudu przestawić z jednego miejsca na drugie w razie potrzeby. Poza tym wygląda elegancko i nowocześnie, więc dobrze wykonany gramofon (Teac, Pioneer lub inny) będzie stanowił do niego świetny dodatek. Co więcej, soundbar jest łatwy w obsłudze, a jego montaż i konfiguracja nie sprawia większych problemów – nawet osobom, które nie mają dużego doświadczenia w korzystaniu ze sprzętów tego typu.
Soundbar zbudowany jest z kilku lub kilkunastu małych głośników ustawionych w jednym rzędzie. Ich kąt nachylenia i szerokość rozstawienia zaprojektowano w taki sposób, aby odbijały dźwięk od ścian pomieszczenia – dzięki temu możliwości akustyczne soundbarów są dużo większe niż przeciętnego nagłośnienia. Każda osoba znajdująca się w zasięgu działania sprzętu będzie miała wrażenie, że muzyka napływa ze wszystkich stron, a nie bezpośrednio z urządzenia. Ani gramofon Pioneer, ani żaden inny nie jest w stanie uzyskać takiego efektu samodzielnie.
Czy warto podłączyć gramofon do soundbara?
W dzisiejszych czasach wielu miłośników muzyki kupuje gramofony oraz zabytkowe winyle. Niektórym mogą wydawać się one przeżytkiem, ale dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym możliwości takich urządzeń znacznie rosną i powracają one do mody. Gramofon Pro-Ject czy Teac nie musi być sprzętem, który stoi w kącie na strychu albo w garażu – zapomnianym i pokrytym kurzem. Dzięki połączeniu go z soundbarem można cieszyć się ulubionymi kawałkami muzycznymi w lepszej jakości dźwięku.
Czy warto więc podłączyć gramofon do soundbara? Oczywiście! Tym bardziej że producenci sprzętu audio oferują coraz więcej udogodnień. Obecnie na rynku można znaleźć gramofony Audio Technica, Pioneer czy Lenco wyposażone między innymi w wejście USB, które pozwala na połączenie odtwarzacza z komputerem. Daje to szansę na tworzenie cyfrowych kopii nagrań – dostępnych do tej pory tylko w wersji analogowej. Niejeden audiofil doceni tę możliwość kompilacji tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań.
Dobrze jest zastanowić się nad podłączeniem gramofonu do soundbara również wtedy, gdy Twój sprzęt nie ma wbudowanych głośników lub masz na przykład gramofon Teac z możliwością połączenia bezprzewodowego za pomocą Bluetooth. Jeśli Twoje urządzenie jest zaopatrzone w taką wygodną funkcję, wówczas – zamiast podłączać je do soundbara – możesz zwiększyć moc, z jaką będzie emitowany dźwięk albo poprawić jego jakość, korzystając ze zwykłego przenośnego głośnika oraz systemu nagłaśniającego w komputerze lub zwyczajnym smartfonie.
Gramofony są coraz bardziej unowocześniane i producenci zaopatrują je w kolejne dodatkowe funkcje. Najnowsze modele mogą na przykład odbierać sygnał radiowy lub mieć wbudowany czytnik kart pamięci. Gramofony z radiem oraz inne sprzęty tego typu są funkcjonalne i eleganckie, dzięki czemu zyskują popularność. W połączeniu z odpowiednim soundbarem mogą zostać niezastąpionym elementem nagłośnienia. Dzięki szerokiemu wyborowi sprzętu audio każdy jest w stanie znaleźć coś, z czego będzie zadowolony, wobec czego warto zastanowić się nad jego zakupem.
Znajdziesz w Morele
Wieże - Radioodtwarzacze - Kolumny głośnikowe - Radia - Kina domowe
Komentarze (0)